Diyet Uzmanları – Popüler diyet listeleri ve Diyet hakkında bilinmeyenler burada!

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Spor yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar

 

1-Aç veya tok olmamak

Spor yaparken mideniz ne çok aç ne de tıka basa dolu olmalı. Spor yapmaya başlamadan iki saat önce bir şey yemeyin. Ama çok açıktıysanız hafif bir meyve yiyip kendinizi tok hissetmelisiniz. Midenizin çok dolu olmaması ya da çok boş olmaması sporun daha etkili olmasını sağlayacaktır.

2-Ayakkabı seçimi

Spor yaparken ayak bileğimize çok yükleriniz ve genelde sakatlanmalar ayak bileğinde meydana gelir. Bu yüzden bu tür rahatsızlıkları engellemek için kendinize uygun kaliteli spor ayakkabısı seçin. Spor ayakkabınız iyi olursa daha rahat spor yapacaksınız.

3- Kıyafet seçimi

Kıyafet seçiminize dikkat etmelisiniz. Spor yaparken ayağınıza dolanan bol kıyafetler giymemelisiniz. Tavsiyemiz dar kıyafetler giymeniz yönündedir. Bu sayede vücut hareketlerinizi daha iyi görebilirisiniz. Ayrıca kıyafetlerinizi mevsime göre de ayarlamasınız.

4- Su içmek

Spora başlamadan yarım saat önce yarım litre su için. Spor yaparken de su içmeye ara ara devam edin. Bu sayede ter ile vücuttan attığınız suyu geri kazanır ve vücudu dengede tutatrsınız.

5-Isınma hareketleri

Isınma hareketleri yapmanda spora başlamayın. Eğer ısınma harekeletleri yapmazsanız vücüdünüz daha fazla kırılgan olur ve istenmeyen sakatlıklar meydana gwelebilir. En az 15 dakika ısınma harekeleri yapmalısınız.

6-Esneme hareketleri

Vücudunuzun sertliği hafifletmek için esneme hareketleri yapmalsınız. Bu sayede spordan aldığınız verim daha çok artacaktır.

7 -Proteinli yemekleri listenize ekleyin.

Kas için gerekli olan protein içeren besinleri mutlaka yemek listenize ekleyin.

8-Haftalık program yapın

Bir hafta içerisinde ne kadar, hangi gün, ne kadar süre ile yapacağınızı mutlaka yapın ve yaptığınız programa mutlaka uyun

9-Kendinizi fazla zorlamayın

Eğer yeni başladıysanız zor hareketler ile kendinizi çok yormayın. Çok zorlandığınız yerlerde bırakın. Eğer spora düzenli devam ederseniz kaslarınız güçlenecektir. O zaman zorlandığınız hareketleri daha kolay yapabileceksiniz. Ama şimdilik kendinizi çok zorlamayın.

12-Spor zeminini iyi belirleyin

Spor yapacağınız yeri iyi belirleyin. Dağlık, engebeli yer olursa sakatlanma riskiniz artabilir. Bu yüzden spor yapacağınız yeri iyi belirleyin.

12- Duş alın

Spordan sonra duş almak vücudunuza nefes aldıracaktır. Spor yaparken terlediğiniz içinde mutlaka duş almalısınız.

13- Sabırlı bir şekilde devam edin.

Spor sabır işidir. Ancak devamlı yaparsanız faydasını görürsünüz. Bu yüzden kendinize direnin ve spora devam edin.Kategori: Spor & Egzersiz

Benzer Konular

Spor ve Sağlıklı Beslenmenin Önemi Nelerdir

Spor ve Sağlıklı Beslenmenin Önemi Nelerdir

Hayatımızı etkileyen en önemli faktörler arasında beslenme ve vücudun dinçliği yer almaktadır. Beslenme şekillerinde yer...

Ebru Şallı Pilates Topu ile Kilo Verin

Ebru Şallı Pilates Topu ile Kilo Verin

  Kilo vermek için en çok tercih edilen egzersizlerden biri pilatestir. Pilates sayesinde hem vücudunuzu...

Beden Kitle İndeksi

Beden Kitle İndeksi

Beden Kitle İndeksi Kolesterol niye yükselir? Kanda kolesterol düzeyini etkileyen çok sayıda faktör vardır. Bu...

Anoreksiya Nevroza

Anoreksiya Nevroza

Anoreksiya Nevroza Anoreksiya Nevroza Nedir? Anoreksiya nervosa, fazla kilolu olma korkusundan dolayı olabildiğince az yemek...

Blumia Nevroza

Blumia Nevroza

Blumia Nevroza Adipozite, şişmanlık enerji bilançosunun bozukluğundan olabildiği gibi artmış yeme gereksinimi ile fazla kalori...

Yukarı
grasso kilo aldırıcı nova teatox zayıflama çayı svetol zayıflama kapsülü