Diyet Uzmanları – Popüler diyet listeleri ve Diyet hakkında bilinmeyenler burada!

Otizmli çocukların konuşma zorluğu nasıl giderilir?

Otizm hastası çocukların bir çoğunda görülen bir sorun olan konuşma bozuklukları, günümüzde terapi yöntemleri ile giderilmeye ve çocukların daha kolay ve aktif konuşma yeteneği kazanmalarına olanak sağlamaktadır. Terapi uzmanları otizmli çocuğun konuşma zorluğunu gidermek açısından önce bir ön görüşme yaparlar. Sonrasında çocuğun demografik bilgilerini alarak, hikayesini dinleyerek, gününü nasıl geçirdiğini öğrenerek ve en önemlisi de neler yapmayı sevdiğini ve sevmediğini sorgulayarak çocuğu bir takım testlere tabi tutup uygun bir terapi yöntemi izlemektedir.

Otizmli çocukların konuşma bozukluğunu gidermek açısından daima AGTE ve Denver adlı testler yapılmaktadır. Bu testlerden alınan sonuçlar neticesinde özel değerlendirme yapan uzmanlar, aileye çocukları ile gerekli iletişimi nasıl sağlamaları gerektiği konusunda da bilgi ve stratejiler verir. Bu biçimde terapi planı seçilir ve uygulanmaya konur.

Terapi ile otizmli çocukların konuşma bozukluğu yavaş yavaş azalmaktadır. Otizmli çocukların doğru davranış ve becerileri sergilemesi içinde taklit yeteneklerinin geliştirilmesi son derece mühimdir. Bunun içinde oyuncak seslerinden başlanarak, vücut hareketleri, jest mimikler, araba sesleri vs. taklit ettirilir. Ailelerde çocuklarının yanında doğu tutum ve davranışlar sergilemeye çok dikkat etmelidir. Ayrıca terapide en önemli şey, öğrenilen bilgilerin tekrarıdır. Terapi esnasında çocuğa öğretilen her şey ailenin yardımıyla evde pekiştirilmelidir.

Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne geni rahatsızlıkları, anne sağlığı ve biyolojik ebeveyn hakkında bilgiler sunulmuştu.

 

 Kategori: Anne & Bebek

Benzer Konular

İbrahim Saraçoğlu’ndan Hamile Kalma Kürü

İbrahim Saraçoğlu’ndan Hamile Kalma Kürü

Hamile kalmak bir çocuk sahibi olmak tüm anne ve babaların hayalidir. Fakat çok isteyipte hamile...

Ay Ay Bebek Gelişimi

Ay Ay Bebek Gelişimi

Aylar boyu beklediniz, günün her saati çeşitli zorluklar çektiniz… Kimi zaman korkuyla kimi zaman sancıyla...

Çocuklarda ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır?

Çocuklarda ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır?

Genellikle bir yaşına basmaya yakın ya da bastıktan birkaç ay sonra çocuklar yürümeye başlar ve...

Çocuklarda ateşli eklem romatizması tedavisi

Çocuklarda ateşli eklem romatizması tedavisi

Eklem ağrısı, deri altında nodül oluşması, ciltte kırmızı döküntüler meydana gelmesi, ateşlenme, kalpte ritim bozuklukları...

Bebekler ne zaman uçak yolculuğu yapabilir?

Bebekler ne zaman uçak yolculuğu yapabilir?

Uçak yolculuğuna çıkmak zorunda kalan ailelerin en büyük endişesi taze doğan bebekleri ile uçağa binmelerinde...

Yukarı
grasso kilo aldırıcı nova teatox zayıflama çayı svetol zayıflama kapsülü