Diyet Uzmanları – Popüler diyet listeleri ve Diyet hakkında bilinmeyenler burada!

Matematiği oyunla sevdirin

Prof. Dr. Fikri Akdeniz, “Matematiği sevmesini istiyorsanız çocuğunuza oyun oynatın. Öğretmenler, uzun ve can sıkıcı ödev vermekten kaçının” dedi.

Prof. Dr. Fikri Akdeniz, öğrencilerin büyük çoğunluğunun matematik dersinden korktuklarını ve bunun da eğitim başarısını olumsuz yönde etkilediğini kaydetti.

Dersteki başarının devamlılık ve ezberden uzak kalma ile yakından ilgili olduğunun altını çizen Akdeniz, şöyle konuştu: “Matematik bir piramide benzer. Temel yoksa, bir kat yukarı çıkamayız. Bu nedenle derslerde geri kalmamak son derece önemlidir. Bir ay yaşanan sıkıntı sonucunda öğrenci, bütün eğitim hayatı boyunca derslerinde güçlük çekecek ve hata yapma endişesi nedeniyle matematikten korkacaktır.

Matematik derslerinin ezberden uzaklaştırılması ve bilimsel düşünme gücünün kazandırılmasının önemine değinen Akdeniz, “Çocuğunuzun matematiği sevmesini istiyorsanız, ona oyun oynatın. Satranç gibi oyunlar, bilimsel düşüncenin gelişmesini sağlar. Yapacağı hamlede düşünmeyen kişi matematiği sevmez. Çocuğa yenmenin zor olduğunu, bunun için uzun süre düşünmek gerektiğini kavratmalıyız. Bu başarının önünü açar” dedi.

Akdeniz, matematik korkusu üzerine yapılan araştırmanın öğrencilerin matematikçilerin bulunduğu odaya bile girmek istemediklerini ve bu kişileri, düşünceli davranan, akıllı, sorumlu, ciddi ve dikkatli insanlar olarak tanımladıklarını ortaya koyduğunu söyledi.

Korkunun azaltılmasında eğitimcilere büyük görevler düştüğünün altını çizen Akdeniz, şöyle devam etti: “Uzun ve can sıkıcı ödevlerden kaçınılmalı. Gelişmişlik düzeylerine uygun, kapasitelerini zorlamayan matematik etkinlikleri içine sokulmalı. Ezberden uzak, anlamaya ve akıl yürütmeye dayalı bir yöntem uygulanmalı. Etkinlikler sırasında çocuğun kendi düşüncelerini açıklamasına uygun ortamlar yaratılmalı. Matematiğin eğlendirici, dinlendirici yanı ortaya çıkarılmalı, oyunlara yer verilmeli. Bu yolla öğrenci üzerindeki matematik korkusu oluşmadan önlenebilir.

Öğrencileri matematikten korkutan, soğutan ve sinirini bozan unsurlardan birinin de kullanılan terimler olduğunu belirten Akdeniz, özellikle ilköğretim aşamasında bu noktaya dikkat edilmesi ve öğrencilerle daha anlaşılır bir dille iletişim kurmak gerektiğine dikkati çekti.Kategori: Anne & Bebek

Benzer Konular

İbrahim Saraçoğlu’ndan Hamile Kalma Kürü

İbrahim Saraçoğlu’ndan Hamile Kalma Kürü

Hamile kalmak bir çocuk sahibi olmak tüm anne ve babaların hayalidir. Fakat çok isteyipte hamile...

Ay Ay Bebek Gelişimi

Ay Ay Bebek Gelişimi

Aylar boyu beklediniz, günün her saati çeşitli zorluklar çektiniz… Kimi zaman korkuyla kimi zaman sancıyla...

Otizmli çocukların konuşma zorluğu nasıl giderilir?

Otizmli çocukların konuşma zorluğu nasıl giderilir?

Otizm hastası çocukların bir çoğunda görülen bir sorun olan konuşma bozuklukları, günümüzde terapi yöntemleri ile...

Çocuklarda ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır?

Çocuklarda ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır?

Genellikle bir yaşına basmaya yakın ya da bastıktan birkaç ay sonra çocuklar yürümeye başlar ve...

Çocuklarda ateşli eklem romatizması tedavisi

Çocuklarda ateşli eklem romatizması tedavisi

Eklem ağrısı, deri altında nodül oluşması, ciltte kırmızı döküntüler meydana gelmesi, ateşlenme, kalpte ritim bozuklukları...

Yukarı