Diyet Uzmanları – Popüler diyet listeleri ve Diyet hakkında bilinmeyenler burada!

Fosfor Mineralinin Sağlığımıza Faydası

Faydalı vitamin ve mineraller arasında dikkat çekmeyen fosfor, aslında en faydalı minerallerden biridir. Vücuttaki en verimli ikinci mineral olan fosfor vücut ağırlığımızın %1’ini kaplamaktadır. Vücudunuzda fosfor eksikliği meydana geldiğinde kemiklerde zayıflama, eklem ağrıları, diş çürümesi, iştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı ve büyümenin durmasına neden olmaktadır. Beslenme şeklinizde ufak değişiklikler yaparak tükettiğiniz yiyeceklerle fosfora gereken önemi verebilirsiniz. Fosforun en temel görevlerinden biri kemiklerinizin güçlü olmasını sağlamaktır. Vücudunuzda bulunan fosfor miktarının %85’i kemiklerinizde bulunur ve kalsiyumla birlikte kemiklerinizi güçlendirir.

KIRMIZI-ET

Fosfor minerali sindirim sistemi ve metabolizma içinde oldukça önemlidir. Niyasin ve riboflavin, enerji, ruh hali ve nörolojik fonksiyonlar için gerekli B vitaminleridir. Vücudun bu vitaminlerin emilimini gerçekleştirmek için fosfora ihtiyacı vardır. Fosfor eksikliği durumunda B vitamini ihtiyacı karşılanamaz. Aynı zamanda fosfor hazımsızlık, ishal ve kabızlık gibi sindirim problemlerini gidererek metabolizmanın düzgün işlemesini sağlar. Fosfor, vücudun proteinleri metabolize etmesine yardımcı olur ve protein hücre gelişimi ve onarımında kullanılır. Böylece vücudunuz güçlenir ve istenmeyen kilo kaybının da önüne geçilir.

baklagillerin_faydalari_h23635

Fosfor yoksunluğunda hücrelerinize enerji taşıyacak adonezin trifosfat (ATP)  sahip olamazsınız ve kendinizi yorgun hissetmeye başlarsınız. Fosforla birlikte hücreleriniz gereksinim duydukları enerjiyi alır ve kendinizi enerjik hissedersiniz. Fosfor kas zayıflıklarıyla ve yorgunlukla mücadele eder. Bu şekilde fit ve aktif kalabilirsiniz. Kramplara da çok iyi gelen fosfor, spor sonrası kas ağrılarına da oldukça faydalıdır. Büyüme çağındaki çocuklar bilişsel büyüme ve gelişme için fosfor mineraline ihtiyaç duyar. Fosforun beyin fonksiyonları açısından bu kadar önemli olmasının bir başka sebebi de yayları bir araya getirerek hücre çeperini oluşturan fosfo lipid üretmesidir. Et, süt ürünleri, fındıklar, ay çekirdeği, pirinç, baklagiller ve patates önemli fosfor kaynaklarından sadece bazılarıdır.

sut-urunleri-

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

fosfor, fosforun faydası, fosfor mineralinin faydası, vitamin ve mineraller, fosfor eksikliği vücudu nasıl etkiler, fosfor eksikliğiBenzer Konular

7 Zeytin 1 İncir Nedir? Faydaları, Kullanımı ve Etkileri

7 Zeytin 1 İncir Nedir? Faydaları, Kullanımı ve Etkileri

7 Zeytin 1 İncir Zeytin ve İncir iki ayrı mucizevi meyve, Kutsal kitapta Tin Suresinde...

Megamax Kilo Aldırıcı İçeriği Nedir?

Megamax Kilo Aldırıcı İçeriği Nedir?

Megamax Nedir? Hareketsizliğin oluşturduğu tembellik hepimizin bildiği gibi kilo yapıyor. Çoğu zaman da iştahımızın fazla...

Burlumbuş Otu Jeli Ne İşe Yarar?

Burlumbuş Otu Jeli Ne İşe Yarar?

Burlumbuş otu jel Ülkemizin güzide ve bereketli topraklarında zengin içeriği ve mucizevi tedavi imkanıyla son...

Dilara Koçak’tan 5 günlük muhteşem diyet programı!

Dilara Koçak’tan 5 günlük muhteşem diyet programı!

Ünlü beslenme uzmanı Dilara Koçak 5 günlük müthiş bir diyet listesini sizler için hazırlıyor! Fazla...

Kırmızı Biber Nedir? Ne İşe Yarar? Zayıflatır mı?

Kırmızı Biber Nedir? Ne İşe Yarar? Zayıflatır mı?

Kırmızı biber, biber ailesine aittir ve Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, yanma ısısından ve sağlık...

Yukarı
grasso kilo aldırıcı nova teatox zayıflama çayı svetol zayıflama kapsülü