Diyet Uzmanları – Popüler diyet listeleri ve Diyet hakkında bilinmeyenler burada!

Diyetisyen Yeşim Çelik’ten Çalışma Şekillerine Göre Beslenme Şekilleri

indir (1)Herkesin çalışma şekli durumu vardır kimi bütün gün ayaktadır, kimi sürekli oturarak çalışır, kimi sürekli seyahatlere çıkar yüzden kilo alımları bu gibi durumlara göre değişir. Bugün bu konuya değinmek istedik. Çalışan insanların beslenmelerine ekstra özen göstermeleri gerekmektedir. Farklı meslek gruplarının da bu yüzden farklı beslenme olduğu bir gerçektir. Diyetisyen Yeşim Çelik’in bu konudaki önerileri şöyledir:

Oturarak Çalışanlar Kalori Miktarını Ayarlamalı:

Eğer masa başında çalışıyorsanız, kalori harcamanız daha düşük demektir. Dolayısıyla kalori alımlarımızın daha düşük olması gerekir. Az ve sık sık beslenerek günlük almamız gereken kalori miktarını tamamlamanız uygun olacaktır. Öğle yemeğimiz şirkette servis ediliyorsa karbonhidratlı, ağır gıdalar yerine hafif ve düşük kalorili yemekleri tercih edin özellikle salata ve protein içeren bir besin sizi uzun süre tok tutacak, atıştırmaları engelleyecek ve öğleden sonra daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır. Çay, kahve tarzı içecekleri tüketmek yerine bol bol su tüketin. Çay ve kahve yerine bitki çaylarını tercih edin. Özellikle stresi azaltmak için rezene, bağışıklık sistemi için ise adaçayı, ıhlamur önerilmektedir.

Çok Sık Seyahat Edenlere Pratik Besinler:

Düzensiz öğün alışkanlığı, egzersize zaman ayıramama, dengeli beslenme güçlüğü, saat farklı kaynaklı öğün düzensizliği, su tüketiminde eksiklik gibi problemler yaşayan çok sık seyahat edenlerdenseniz, yanınızda metabolizmayı hızlandırmak ve yeterli beslenebilmek için 2-3 saatte bir tüketebileceğiniz besinler taşıyın, az ve sık yemek yemeği de unutmayın. Yağsız kraker ile ayran, kuru kayısı, ceviz veya badem, 1 meyve, 1 avuç leblebi, yarım simit ile peynir, yağsız tost ve ayran her yerde bulunabilecek ve taşınabilecek besinlerdir.

Sürekli Aynı Pozisyonda Oturanlar Sindirimi Kolay Besinleri Almalı:

Hareketsizlik nedeniyle kilo artımında artış görülür, eğer sürekli böyle çalışanlardansanız; posa açısından zengin, sindirimi kolay, kalori içeriği düşük besinleri tercih etmelisiniz. Diyetin lif oranını artırmak için özellikle rafine edilmiş, tam buğday, tam çavdar ve kepekli ürünler ile sebze, kabuğu ile yenilebilen meyve ve kuru baklagilleri tercih etmelisiniz.

 Kategori: Beslenme

Benzer Konular

Dilara Koçak’tan 5 günlük muhteşem diyet programı!

Dilara Koçak’tan 5 günlük muhteşem diyet programı!

Ünlü beslenme uzmanı Dilara Koçak 5 günlük müthiş bir diyet listesini sizler için hazırlıyor! Fazla...

Kırmızı Biber Nedir? Ne İşe Yarar? Zayıflatır mı?

Kırmızı Biber Nedir? Ne İşe Yarar? Zayıflatır mı?

Kırmızı biber, biber ailesine aittir ve Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, yanma ısısından ve sağlık...

Zayıflamak İçin Çay Tavsiyeleri

Zayıflamak İçin Çay Tavsiyeleri

Kilo vermek için çay içmek, kilo vermek konusunda ciddi iseniz, diyet kısıtlamalarınızı ve egzersiz rejiminizi...

KİLO VERMEYE ÇALIŞIRKEN SAĞLIKLI KALMAK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

KİLO VERMEYE ÇALIŞIRKEN SAĞLIKLI KALMAK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Yeni diyet trendlerinin ortaya çıkmasıyla akla gelen ilk soru acaba hangi ürün hangi yöntem sağlıklı?...

Fosfor Mineralinin Sağlığımıza Faydası

Fosfor Mineralinin Sağlığımıza Faydası

Faydalı vitamin ve mineraller arasında dikkat çekmeyen fosfor, aslında en faydalı minerallerden biridir. Vücuttaki en...

Yukarı
grasso kilo aldırıcı nova teatox zayıflama çayı svetol zayıflama kapsülü