Diyet Uzmanları – Popüler diyet listeleri ve Diyet hakkında bilinmeyenler burada!

Diş Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?

Dişler bilindiği üzere ağzımızın içinde üst ve alt çene kemiğindeki diş kemerleri üzerinde bulunmaktadır. Günde üç kere fırçalanması gerekir. Yoğun bir çalışma içerisindeyseniz bir uyandıktan sonra bir de yatmadan önce dişlerin düzenli olarak fırçalanması gerekir.Diş Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?

Diş fırçası seçimi: Dişler fırçalanırken bir çok önemli faktör vardır. Diş fırçası ve diş macunu bunların başında gelir. İnce telli ve kalın telli fırçalar mevcuttur. Fırça başı düz olabileceği gibi eğimli olanları da vardır. Hatta artık elektrikli diş fırçaları da piyasada bulunmaktadır. İyi bir diş fırçası ağzınızın her bölgesine ulaşabilmelidir. Kullanım kolaylığı ve fırça seçimi önemli olan iki faktördür. Doğal ve yapay olmak üzere iki tip fırça kılı bulunmaktadır. Elastik olması ve dayanıklılığı nedeniyle yapay olanları tercih edilmelidir. Doğal olan fırça kıllar çok yıpranır ve parçalanır. Kontaminasyon riski artar. Orta sertlikteki ve yuvarlatılmış fırçalar diş hekimleri tarafından önerilmektedir. Düz saplı, düz yüzeyli, orta sertlikte, yuvarlak uçlu, naylon kıllı fırçalar kullanılmalı ve 3 ayda bir değiştirilmelidir.

Diş macunu seçimi: Fluoridin çürük önleyici veya çürük oluşumunu azaltıcı etkisi kanıtlanmıştır. Bu nedenle fluoridli diş macunları tercih edilmelidir. Diş macunu leblebi tanesi büyüklüğünde, fırça kılları arasına yerleştirilmeli ve fırçalama süresince macunun dişle teması sağlanmalıdır. Diş macunu sadece fırçalamayı kolaylaştırıcı bir ajandır. Diş macununun yapısındaki partiküllerin büyüklüğü ve miktarı, diş fırçalama sırasında diş yüzeyinde meydana gelen aşınma ile doğru orantılıdır. Mümkün olduğunca aşındırıcı özelliği yüksek olan, beyazlattığı iddia edilen diş macunları tercih edilmemelidir.

Diş fırçalama teknikleri: Diş fırçalama belli bir düzende olmalıdır. Alt ve üst çene ayrı ayrı fırçalanmalıdır. Başta ön, sonra iç ve son olarak da arkadaki dişler fırçalanmalıdır. Özellikle diş fırçası kuru olmalıdır. Hafif dairesel hareketlerle diş etinden diş ucuna doğru fırçalanması gerekir. Diş fırçası 45 derece açı yapacak şekilde tabanı dişe, havada kalan tarafı diş etine bakacak şekilde tutulmalıdır. Her hareket bölgeye 15-20 kez uygulanmalıdır. Dil temizliği de önemlidir. Bazı diş fırçalarının arka yüzünde dili temizlemek için yumuşak bir yapı bulunur. Dil temizliği için bu yüzey kullanılmalıdır. Ağız içine bol sulu alınarak dişi macunundan arındırılması gerekir. Özellikle yatmadan önce diş ipi kullanarak dişlerin arası teker teker temizlenmesi diş çürüklerini engellemek için şarttır.Benzer Konular

Ağız Kokusu için Pratik Çözümler

Ağız Kokusu için Pratik Çözümler

Ağız kokusu, hem kendinizi hem etrafınızdaki kişileri rahatsız eden bir sorun olmaktadır. Eğer kötü ağız...

Yukarı