Diyet Uzmanları – Popüler diyet listeleri ve Diyet hakkında bilinmeyenler burada!

Canan Karatay’dan Sağlıklı Yaşam Önerileri

Özellikle televizyon programlarında sık sık izlediğimiz ve tavsiyelerini dikkate aldığımız ünlü doktorlardan biride Canan Karatay’dır. Karatay diyeti ve ilginç sağlık önerileri ile adından bahsettiren Prof. Dr. Canan Karatay İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Ana Bilim Dalında öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Karatay, sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenmenin şart olduğunu söyleyerek sağlıklı beslenme konusunda önerilerde bulundu.

Türk insanının günlük hayatta yaptığı yanlış beslenme alışkanlıklarından bahseden Prof. Dr. Canan Karatay, yemek pişirirken dikkat etmemiz gereken püf noktalarından da bahsetti.

Yağı yakmayın

Yağların yakınldığında trans yağ oluşturduğunu söyleyen Karatay, fazla kızgın yağda pişirilmiş besinlerin ve mangalda pişirilen etin tehlikeli olduğunu söyleyerek yağın yakılmamasını ve yanık yağda pişirilmiş besinlerin tüketilememesini önerdi.

Alüminyum folyo ve teflon tavalardan uzak durun

Yemeklerin cam, çelik veya emaye kaplı dökme demir tencerede, tepside pişirilmesinin daha sağlıklı olduğunu söyleyen Canan Karatay yemek pişirmede yaptığımız yanlışlardan bahsetti. Bunun dışında mikrodalga fırın kullanımının, alüminyum folyoda yemek pişirilmesini, yağlı kağıt, mikser, blender kullanımının sağlık açısından doğru olmadığını söyleyerek teflon tava kullanmanında sağlıklı olmadığından bahsetti.

Mutlaka yoğurt tüketin

Sofraların olmazsa olmazı önemli bir probiyotik gıdası olan yoğurt, sindirim enzimlerinin düzenli çalışması ve bağırsaklardaki faydalı mikropların üremesi adına önemlidir. Karatay, evde yoğurt yapmak için açık süt, mandıralardan veya günlük taze süt satan şarküterilerden alınabileceği gibi bulunmaması durumunda günlük pastörize cam şişede süt ile yoğurt yapılması gerektiğini ekledi.

Diyabet hastaları ekmek, börek, pila, kek yememeli

Eğer diyabet hastası ya da gizli şeker hastası iseniz mutlaka sık yemek yeme ihtiyacı duyarsınız. Diyabetlilerin öncelikle hedefi bunu kırmak olmalıdır. Diyabet, yanlış beslenme ve yaşam biçimi sonucu gelişen metabolizma bozukluğu hastalığıdır. Karatay, diyabet hastalarının insülin ve kan değerlerini dengelemesi için köy tereyağı, soğuk sıkım sızma zeytinyağı, omega 3, özgür tavuk yumurtası, normal yağlı peynir, et, balık, pastırma, evde yapılmış sucuk ve yoğurt, fındık, fıstık, ceviz ve badem, fasulye, mercimek, barbunya, börülce tüketmesi gerektiğini söyledi.

Rafineri şeker ve tatlının zararları

Tüm hastalıkların ve obezitenin nedenlerinin başında gelen şekerin tamamen kesilmesi gerektiğini söyleyen Canan Karatay kendisinin de şeker tüketmediğini sadece bayramlarda 1 dilim ev baklavası tükettiğini söyledi.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

canan karatay, canan karatay önerileri, canan karatay tavsiyeleri, canan karatay kimdir, karatay diyeti, karatay önerileri, canan karataydan sağlıklı beslenme tavsiyeleri, teflon tavanın zararları, alüminyum folyo zararlı mıKategori: Canan Karatay

Benzer Konular

Canan Karatay’dan Kış Diyeti

Canan Karatay’dan Kış Diyeti

Canan Karatay’dan Kış Diyeti Kış aylarına merhaba dediğimiz, soğuk hava itibariyle daha dikkatli olunması gerekecektir....

Canan Karatay ile Besin Önerileri

Canan Karatay ile Besin Önerileri

Canan Karatay son zamanların en çok konuştuğu diyetisyenler arasında yer alıyor peki nedir onu böyle...

Karatay Diyeti

Karatay Diyeti

Nasıl Ortaya Çıktı? Uzun zaman yurtdışında yaşayan Prof. Dr. Canan Karatay her halkın kendisine ait...

Yukarı
grasso kilo aldırıcı nova teatox zayıflama çayı svetol zayıflama kapsülü