Diyet Uzmanları – Popüler diyet listeleri ve Diyet hakkında bilinmeyenler burada!

BÜYÜYÜNCE NE OLACAKLAR?

Alice Harikalar Diyarı’nda Alice Tavşana sorar “ Hangi yoldan gideyim ? “, Tavşan da cevap verir “ Nereye gittiğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin bir önemi yok.”

 

Hangimiz gerçekten biliyorduk nereye varmak istediğimizi, ne olmak istediğimizi okullarımızı üniversite seçmelerini yaparken. Hayalimizin mesleğini, daha da güzeli sevgili Doğan Cüceloğlu’nun dediği gibi gönlümüzün muradını keşfedebilmiş miydik gerçekten, yoksa puanımız nereye yettiyse, ya da annemiz-babamızın bizim için uygun gördüğü, hayalini kurduğu üniversitelerde okuyup, öylesine mi meslek sahibi olduk?

 

Çocukken büyüyünce ne olacaksın diye sorduklarında neydi cevaplarınız, durup bir an için düşünür müsünüz ? Belki çocukluk hayaliydi hepsi, belki de değil… Ne kadar izin verdik hayallerimizin gerçek olmasına, ya da verdiler ? Gerçekten biliyor muyduk hem gönlümüzün muradını meslek olarak seçebilir, hem de çok mutlu, çok başarılı, çok para kazanıyor olabileceğimizi. Mesleklerimizin yaşam başarısı değil yaşam başarısına ulaşmak için sadece bir araç olduğunu.

 

Ya şimdi? Şimdi sizin çocuğunuzun hayali ne? Gönlünün muradı? Yaşı kaç olursa olsun onu dinliyor, soruyor, bulmasına yardımcı oluyor musunuz? Yoksa sizin de mi var onun için hayaliniz? Onun için en uygun mesleği zaten çoktan biliyor musunuz?

 

Gençlerle yaptığım kariyer koçluğu çalışmalarında 10.-11. ne yazık ki hatta 12. Sınıfta bile ne olmak istediklerini bilmeyen çocuklar var. Hayalleri yok, olmamış ! En zorlandığım çalışma bu oluyor gerçekten, ne olmak istediklerini bulmaları. Hep öncelik hemen para kazanmaya başlamak, prestijli bir iş hem de mezun olunca hemen bulunacak bir iş garantisi ! Hayallerinin mesleği, uğruna emek sarf edeceği, ona doyum, mutluluk verecek bir meslek olmasındansa önemli olanlar bunlar. Ne acı…

 

Belki de çocuklarımıza önce iş nedir anlatmakla başlamalıyız. Birbiri yerine kullandığımız ancak farklı anlamlar içeren üç kelime var. Bunlar görev, kariyer ve iş. Martin Seligman şöyle açıklamış aralarındaki farkı “ Bir işi sonunda alacağınız maaş için yaparsınız. Ondan başka ödüller beklemezsiniz. Bir kariyer ise daha derinden kişisel bir yatırım gerektirir. Başarılarınıza parayla ve ilerlemekle damganızı vurursunuz. Görev ise tutkulu bağlılıktır. Kişiler görev aşkını daha büyük bir iyiliğe, kendilerinden daha büyük bir şeye katkıda bulunan bir şey olarak görürler. Görev aşkı, paraya veya ilerlemeye bakılmaksızın kendi içinde tatmin edicidir. “

 

Onları diğerlerinden ayıran tüm eşsiz özellikleriyle, kendilerini ortaya koyabilecekleri GÖREVİ bulmaları mümkün mü? Bulanlar var mı? Nedir burada bizim GÖREVİMİZ anne-baba olarak? Neresindeyiz bu desteğin? Ne kadar çabalıyoruz, ışık tutuyoruz bulmalarına? Kendileri olarak gelişip, nereye gitmek istediklerini, GÖREVLERİNİ bulmalarına izin veriyor muyuz?

 Kategori: Anne & Bebek

Benzer Konular

İbrahim Saraçoğlu’ndan Hamile Kalma Kürü

İbrahim Saraçoğlu’ndan Hamile Kalma Kürü

Hamile kalmak bir çocuk sahibi olmak tüm anne ve babaların hayalidir. Fakat çok isteyipte hamile...

Ay Ay Bebek Gelişimi

Ay Ay Bebek Gelişimi

Aylar boyu beklediniz, günün her saati çeşitli zorluklar çektiniz… Kimi zaman korkuyla kimi zaman sancıyla...

Otizmli çocukların konuşma zorluğu nasıl giderilir?

Otizmli çocukların konuşma zorluğu nasıl giderilir?

Otizm hastası çocukların bir çoğunda görülen bir sorun olan konuşma bozuklukları, günümüzde terapi yöntemleri ile...

Çocuklarda ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır?

Çocuklarda ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır?

Genellikle bir yaşına basmaya yakın ya da bastıktan birkaç ay sonra çocuklar yürümeye başlar ve...

Çocuklarda ateşli eklem romatizması tedavisi

Çocuklarda ateşli eklem romatizması tedavisi

Eklem ağrısı, deri altında nodül oluşması, ciltte kırmızı döküntüler meydana gelmesi, ateşlenme, kalpte ritim bozuklukları...

Yukarı