Diyet Uzmanları – Popüler diyet listeleri ve Diyet hakkında bilinmeyenler burada!

Bebekler ne zaman oturabilir?

Bebeklerin kolay bir biçimde kendi başlarına oturabilmeleri açısından vücut üst kısımlarının gereken düzeyde gelişmesi açısından birkaç aya ihtiyaç olduğunu söyleyen uzman hekimler, ailelere bebeklerinin bu döneme gelmeden önce kesinlikle oturtturmaya çalışmamaları gerektiği konusunda ciddi önerilerde bulunmaktalar. Bazı aileler bebeklerinin oturma dönemine geldikten sonra oturtturmaya korkaklar ve bunun sebebi de başkalarından duymuş oldukları ‘bebek oturursa beli eğri olur’gibi sözlerdir. Oysa ki uzmanlar bebeğin gereken döneme geldikten sonra oturmasında hiçbir sakıncanın bulunmadığını, söz konusu dönemde oturmalarının bel eğriliğine yol açmayacağını da açıkladılar. Peki bebekler ne zaman oturmaya başlar?

Bebekler ne zaman oturmaya başlar?

Çocuk hekimleri, bebeklerin dört aylık olduktan sonra yanlarına konulan destekler ile oturabileceklerini söylemekteler. Dört aylık olan bebeklerin üst kısmı bu döneme kadar geliştiği açısından zorlayıcı bir hareket yapılmadan oturmalarında sakınca görmemekteler. Çünkü bebekler dört aylık olduktan sonra artık hem kafalarını hem de sırtlarını düz bir biçimde tutabilirler. Bebek dört aylık olduktan sonra altı aylık dönemlerine kadar yanına destekler koyulduğunda yarı oturur vaziyette birkaç dakika geçirebilirler. Sekizinci aydan itibaren ise tamamen desteksiz olarak otururlar.

Bebekleri dört ya da altı aylık olduktan sonra oturtturmaya korkan ailelerin endişesi bebeğin belinin eğri olması yönündedir. Ancak dördüncü aydan sonra böyle bir şey söz konusu dahi değildir. Aksine bebeği bu dönemden sonra oturtturmamak bebeğin gelişimine bir engeldir. dördüncü aydan sonra bebeklerini yatar pozisyonda birkaç dakika yanına destek koyarak oturtturmalısınız. Çünkü bebeğin gelişimini sağlıklı bir biçimde sağlaması açısından oturmaya da ihtiyacı vardır.

Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne geni rahatsızlıkları, anne sağlığı ve biyolojik ebeveyn hakkında bilgiler sunulmuştu.Kategori: Anne & Bebek

Benzer Konular

İbrahim Saraçoğlu’ndan Hamile Kalma Kürü

İbrahim Saraçoğlu’ndan Hamile Kalma Kürü

Hamile kalmak bir çocuk sahibi olmak tüm anne ve babaların hayalidir. Fakat çok isteyipte hamile...

Ay Ay Bebek Gelişimi

Ay Ay Bebek Gelişimi

Aylar boyu beklediniz, günün her saati çeşitli zorluklar çektiniz… Kimi zaman korkuyla kimi zaman sancıyla...

Otizmli çocukların konuşma zorluğu nasıl giderilir?

Otizmli çocukların konuşma zorluğu nasıl giderilir?

Otizm hastası çocukların bir çoğunda görülen bir sorun olan konuşma bozuklukları, günümüzde terapi yöntemleri ile...

Çocuklarda ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır?

Çocuklarda ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır?

Genellikle bir yaşına basmaya yakın ya da bastıktan birkaç ay sonra çocuklar yürümeye başlar ve...

Çocuklarda ateşli eklem romatizması tedavisi

Çocuklarda ateşli eklem romatizması tedavisi

Eklem ağrısı, deri altında nodül oluşması, ciltte kırmızı döküntüler meydana gelmesi, ateşlenme, kalpte ritim bozuklukları...

Yukarı
grasso kilo aldırıcı nova teatox zayıflama çayı svetol zayıflama kapsülü