Diyet Uzmanları – Popüler diyet listeleri ve Diyet hakkında bilinmeyenler burada!

B Vitaminleri Eksikliklerinin Sonuçları

B vitaminleri, birbirleriyle ilişkide olan , suda çözünen bir grup vitamindirler. Bu vitaminleri edinmenin tek yolu iyi bir beslenme programı olduğu söylenebilir.  Eksikleri vücutta eksiklik durumlarında klinik semptomlar görülse bile  maddenin vücuda verilmesiyle semptomlarda geriye gidilmesi mümkün olur. B vitaminleri eksikliklerinin belirtileri

Hepsi birlikte sinir sistemi,etkin sindirim ve ruh sağlığı korunmasında görev almaktadır.  Peki bu vitaminlerin tek tek görevleri nedir ve vücudumuz eksikliklerinde ne gibi belirtiler göstermektedir?

B1 (TİAMİN)

Vücutta karbonhidratlardan, yağdan ve alkolden enerji edebilmek üzere çalışan bir enzime katılarak iş görürler. Besinlerin kaynatılması, dondurulup-çözülmesi sırasında besinler B1 değerlerini kaybetmektedirler.

B1 Eksikliği: B1 vitaminin eksikliği beriberi adı verilen ölümcül bir hastalığı doğurmaktadır. Bu hastalık, B1 hızlı tedavi edilemezse ölüme neden olabilmektedir. Belirtileri kas güçsüzlüğü, bulantı, iştahsızlık ve kalp ile akciğere hasar verebilecek sıvı birikmesi durumları gözlenmektedir. Bunun yanında B1 eksikliklerinde, depresyon, konsantrasyon eksikliği ve hafıza kaybı gibi zihinsel bozukluklar da görülür.

Bulunduğu besinler; maya özü, kahvaltılık tahıl, kuru soya fasulyesi, pirinç, kepekli ekmek, bezelye, beyaz ekmek, patates, tavuk ve süt…

B2 (RİBOFLAVİN)

B2 oksijen varlığında proteinler, yağlar ve karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesi görevine katılırlar.

B2 Eksikliği: B2′nin ana kaynağı hayvansal besinlerdir bu nedenle, en büyük eksiklik riski altında olanlar kitle vejetaryenlerdir denebilir. Eksikliği durumunda dudaklarda yanma, ağrı ve dil hastalıkları gibi ağız ile ilgili sıkıntılara neden olur. Gözlerde yanma, kaşıntı ve görme yorgunluğuna sebep olabilir.

Bulunduğu besinler : Maya özü, kuzu ciğeri, buğday özü, peynir, süt ve tavuk..

B3(NİYASİN)

Vücutta iki enzimin oluşuma katılır  alınan besinlerden enerji ortaya çıkması için çalışır.

B3 Eksikliği: Eksikliğinin temel nedenlerinden alkolizm olduğu söylenebilir. B3 vitamininin ciddi  eksikliği ölümcül pelagra hastalığına neden olur.Daha hafif eksikliklerde yorgunluk, hafıza kaybı ve depresyon gözlemlenir.

Bulunduğu besinler: et ve et ürünleri, patates, ekmek ve zenginleştirilmiş tahıllar…

Gut, diyabet, mide ülseri, karaciğer hastalıkları bulunan insanlar B3 vitamin desteği kullanmamaları kesinlikle tavsiye edilmez

B5 (PANTOTENİK ASİT)

B5 vitamini de yiyeceklerden enerji ortaya çıkarmak görevini üstlenir. Bunun yanında ise böbrek üstü bezinin fonksiyonlarında ve antikorların yapımında da önemli rol oynayan bir etmendir.

B5 Eksikliği: B5 eksikliği bariz bir hastalığa neden olmadığı söylenebilir ancak  eksikliği durumunda  yaşam kalitesini düşüren yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, kas güçsüzlüğü ve depresyon görülür.

Bulunduğu besinler : Bira mayası, Maya özü, fındık, buğday kepeği, yumurta ve tavuk..

B6 ( PİRİDOKSİN) 

Protein metabolizmasında önemli bir rol oynar ve enerji üretimi, yağ metabolizması, merkezi sinir sistemi aktivitesi ve hemoglobin üretimde görev alır.

B6 Eksikliği: Eksikliğinde gözler, burun ve ağız çevresinde pul pul kabuklu yağlı bir cilt oluşur. Beyaz kan hücrelerinde eksilme ve bir tip anemi de görülebilir.  Bu vitaminin desteği adet dönemi gerginliğinin azaltılmasında ve yol tutmalarında  da kullanılabilmektedir.

B12 (KOBALAMİN)

B12 kolbalt içerir ve ölümcül anemiyi önleme yeteneğinden dolayı ölümü önleyici faktör olarak tanımlanır.  B12  özellikle kırmızı kan hücrelerinin üretimde çok gerekli bir rol oynamaktadır.

B12 Eksikliği: B12 vitamini eksikliği, kaçınılmaz olarak öldürücü anemiye neden olmaktadır. B12 eksikliğinin belirtileri her zaman kendini göstermemektedir.Bu nedenle tedavisinde geç kalındığı için geriye dönüşü olmayan nörolojik hasarların oluşmasına neden olmaktadır.Kategori: Beslenme

Benzer Konular

7 Zeytin 1 İncir Nedir? Faydaları, Kullanımı ve Etkileri

7 Zeytin 1 İncir Nedir? Faydaları, Kullanımı ve Etkileri

7 Zeytin 1 İncir Zeytin ve İncir iki ayrı mucizevi meyve, Kutsal kitapta Tin Suresinde...

Megamax Kilo Aldırıcı İçeriği Nedir?

Megamax Kilo Aldırıcı İçeriği Nedir?

Megamax Nedir? Hareketsizliğin oluşturduğu tembellik hepimizin bildiği gibi kilo yapıyor. Çoğu zaman da iştahımızın fazla...

Dilara Koçak’tan 5 günlük muhteşem diyet programı!

Dilara Koçak’tan 5 günlük muhteşem diyet programı!

Ünlü beslenme uzmanı Dilara Koçak 5 günlük müthiş bir diyet listesini sizler için hazırlıyor! Fazla...

Kırmızı Biber Nedir? Ne İşe Yarar? Zayıflatır mı?

Kırmızı Biber Nedir? Ne İşe Yarar? Zayıflatır mı?

Kırmızı biber, biber ailesine aittir ve Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, yanma ısısından ve sağlık...

Zayıflamak İçin Çay Tavsiyeleri

Zayıflamak İçin Çay Tavsiyeleri

Kilo vermek için çay içmek, kilo vermek konusunda ciddi iseniz, diyet kısıtlamalarınızı ve egzersiz rejiminizi...

Yukarı
grasso kilo aldırıcı nova teatox zayıflama çayı svetol zayıflama kapsülü