Diyet Uzmanları – Popüler diyet listeleri ve Diyet hakkında bilinmeyenler burada!

6 Öğün Beslenme

Sağlıklı bir diyet programının olmazsa olmaz faktörlerinden bir tanesi 6 öğün beslenmektir.

6 öğün beslenmek neler kazandırır? Artıları nelerdir? eksileri var mıdır?

1. Vücudumuz yiyecekleri sindirmek için enerji harcar. 6 öğün beslenmek vücudumuzun 6 kere sindirim için enerji harcaması demektir. Bu durum harcadığımız enerjiyi artırır. Metabolizmamızı hızlandırmakta etkili olur.

2. Kan şekeri (glikoz), kanda enerji sağlayan en önemli maddedir. 6 öğün beslendiğimizde 2-3 saatte bir enerji aldığınız için kan şekerinin düşmesi engellenmiş olur. Vücudumuzun enerjisiz kalıp metabolizmamızın yavaşlaması, söz konusu olmaz.

3. Midemizin büyüklüğü dolululuğuna bağlıdır. 6 kere az az sık sık yemek midemizi aşırı doldurup, aşırı büyümesini engeller.

4. Mide asidi kesintisiz olarak ve az az üretilir, mideye sürekli akar. Yediğimiz yiyeceğin yapısına ve miktarına bağlı olarak mideden boşalım 1-2 saat ile 8 saate kadar sürebilir. 6 öğün az az sık sık yediğimizde mide boş kalmadığı için mide asidi midenin mukus yapısını bozmaz.

5. Yağların sindiriminde gerekli olan safra sıvısı karaciğer tarafından sürekli üretilir. Safra kesesinde yoğunlaştırılarak biriktirilir. Safra kesesi yiyeceğe bağlı olarak kasılır, böylece safra ince bağırsağın baş kısmına (duedonuma) akar. 6 öğün az az sık sık yediğimizde safra kesesi normal ve sağlıklı çalıştığı için safra kesesi rahatsızlıkları riski azalır. Aşırı gaz, şişkinlik problemleri görülme sıklığı azalır.

Uzun açlık dönemlerinde metabolizmamız yavaşlar, iştahımız kabarır, kilo almak kolay olur.

Vücudumuzda bir enerji havuzu vardır. Bu havuz sürekli enerji ister. Sağlıklı ve yeterli beslenme programında bu havuza yeterli miktarda ve sürekli enerji sağlamış oluruz. Açlık durumunda enerji havuzuna enerji kasların glikojen deposundan sağlanır, açlık süresi uzadığında yağ yakılarak enerji sağlanır. Uzun açlıktan sonra yemek yediğimizde aldığımız ilk enerjiler boşalan yağ hücrelerini doldurmak için kullanılır. Uzun açlık hallerinde metabolizmamızda yağ yıkımı, yemek yediğimizde yağ depolanması kısır döngüsü oluşur. Vücut kendini rölantiye alır ve böylece az yediğimiz halde kilo veremeyiz. Vücudumuz aynı kiloda kilitlenir fazla yemek yediğimizde kilo alımı oluşur.

Sağlıklı vücut sağlıklı kilo verme mantığında benzetmelerinin yerinde olacağını düşündüğüm; iki canlı mantık içice;

Metabolizma köprüsünde bayrak yarışı;

Metabolizmamızın büyük bir köprü olduğunu düşünelim. Köprünün 6 tane ayağı olsun. Köprünün ayaklarını öğünler oluştursun. Öğünlerdeki besin öğeleri (karbonhidrat-yağ-protein-su-vitamin-mineraller) de köprünün ayaklarını oluşturan malzemeler (demir- çimento-kum –su…) olsun. Köprünün ayakları arasındaki mesafelerde öğünler arasındaki geçen süre.

Metabolizma köprüsünün sağlam olması için:
• Köprünün direkleri sağlam olmalıàöğünlerdeki besin elementleri sağlıklı ve yeterli ölçüde olmalı.
• Direkler arasındaki uzaklık çok büyük olursa köprü göçer à Birbirini takip eden öğün araları 4 saati geçmemeli. Uzun süre bir şey yemeden kalmak metabolizma köprüsünü göçürür.

Bayrak yarışı; Birbirini takip eden öğün araları 4 saati geçmemeli, 4 saati geçerse bayrak yere düşer, kan şekeri düşer metabolizmamız yavaşlamaya kilo verme hızımız düşmeye başlar.

Sonuç: Bayrağı yere düşürmeden; metabolizma köprüsünü yıkmadan 6 öğün beslenerek sağlıklı yaşama devam.

 Benzer Konular

1 gün Boyunca Ne Yemeliyiz

1 gün Boyunca Ne Yemeliyiz

Yalan yanlış gıdaların alınması ve öğünler arası belirsizlik gibi birçok alışkanlıklarımızla yaşayıp gidiyoruz. Oysa sağlıklı...

Nil Şahin Gürhan Diyetleri

Nil Şahin Gürhan Diyetleri

Ünlü diyetisyen kendi çalışmaları hakkında katıldığı proğramlar ve internet sitesi aracılığıyla beslenme konusunda oldukça açıklayıcı...

Sonbaharda beslenme tavsiyeleri

Sonbaharda beslenme tavsiyeleri

SONBAHAR YORGUNLUĞUNA DA SAĞLIKLI BESLENME Mevsim değişiklikleri beslenmemiz üzerinde olumsuz etkiler yapar. Mevsimler değişirken genellikle...

Nil Şahin’den Kış Diyeti

Nil Şahin’den Kış Diyeti

Kış aylarında hareketsizlik nedeniyle daha kolay kilo alırız. Eğer spor da yapamıyorsanız, yandınız demektir. Diyetisyen...

Biftekli Sebze çorbası

Biftekli Sebze çorbası

60 gram arpa geceden ıslatılmış 1 litre su 1 tatlı kaşığı karışık baharatlar 200 gram...

Yukarı
grasso kilo aldırıcı nova teatox zayıflama çayı svetol zayıflama kapsülü